Albanska djeca iz Zagreba, Velike Gorice (Hrvatska) te Celja i Velenja (Slovenija) proslavila su 1. lipnja – Međunarodni dan djeteta u prekrasnom gradu Celju, pod vodstvom Vere Haliti, učiteljice albanskog jezika u Celju i Melite Orešković, učiteljice albanskog jezika u Zagrebu i Velikoj Gorici.
Aktivnost su organizirali: Albansko dramsko društvo u Hrvatskoj “Mërgimtari” i Albansko kulturno društvo “Besa” – Celje, Albanska škola Celje, Savjet albanskih učitelja u Hrvatskoj, Osnovna škola “Eugena Kumičića” Velika Gorica.
Učenici iz Hrvatske, u pratnji svoje učiteljice Melite Orešković i nekoliko roditelja, putovali su vlakom iz Zagreba u Celje u ranim jutarnjim satima kako bi zajedno s djecom iz Slovenije proslavili, ali i posjetili prekrasan grad Celje. Putovanje vlakom bilo je impresivno, djeca su uživala u prekrasnim prirodnim krajolicima Hrvatske i Slovenije.
Dječji umjetnički program održan je na ljetnoj pozornici Omladinskog centra Celje, gdje su pozdravili: učiteljice Vera Haliti, Melita Orešković, Selda Sukaj, Ardiana Begaj, Bardha Kolukaj iz Kulturne udruge “Liria” Velenje te počasni gosti: veleposlanik Republike Albanije, gospodin Oljan Kanushi i veleposlanik Republike Kosovo, gospodin Valdet Sadiku, koji su čestitali djeci, zahvalili roditeljima koji doprinose očuvanju albanskog jezika te izrazili posebnu zahvalnost učiteljicamaa koji kroz znanje djeci pružaju puno pažnji i ljubavi.
Djeca nastave albanskog jezika i kulture iz Zagreba, Celja i Velenja te predškolska djeca otkrila su svoj talent recitacijama, pjevanjem na albanskom jeziku, plesala su i albanske plesove, pa čak i moderne plesove uz svjetskih glazbenih hitova. Također su donijeli vrlo lijepe poruke o svojim pravima: za obrazovanje, zdravstvenu skrb, zaštitu, slobodu govora, na igru, ne zaboravljajući dužnosti koje im pripadaju.
U programu je sudjelovao i mladi kantautor Luan Haliti, koji je otpjevao pjesmu koju je sam skladao, a koja se svidjela i naišla na veliki pljesak prisutnih, a istovremeno se pobrinuo i za tehničko vođenje dječjeg umjetničkog programa.
Zatim se 55 djece sudionika u pratnji svojih učitelja i nekoliko roditelja uputilo u gradski park Celje, gdje su nastavili sportske igre poput: potezanja konopa, štafetnog trčanja, igre s loptom. Nakon završetka igara u zelenom parku, sudionici su se odmorili, a tijekom piknika uživali su u hrani koju su pripremili sponzori brze hrane BUCO, DOBER TEK i STARA PEKARNA iz Celja.
Učiteljica Vera Haliti brinula se o svakoj fazi programa, a svi sudionici pod njezinim vodstvom autobusom su putovali do Celjskog dvorca, gdje nas je čekao turistički vodič koja nam je pričala o povijesti dvorca, legendama i tragedijama obitelji Celjskih grofova, zabranjenoj ljubavi Fridrika Celjskog i Veronike Desemiški, koja je završila tragično za Veroniku, koja je bila zazidana u zidine tvrđave Veliki Tabor, koja se nalazi u Hrvatskoj, dok ga je Fridrikov otac zaključao Fridrika u kulu koja se zove Fridrikova kula. Veronikina tragična sudbina slična je tragičnom kraju Rozafe iz Skadra (Albanija).
Sudionici su bili zadivljeni veličanstvenim krajolikom grada Celja koji se vidi s dvorca, rijekom Savinjom koja protječe kroz grad, mostovima koji povezuju dijelove grada, okolnim parkovima i zelenim brežuljcima, smeđim krovovima kuća, čistim ulicama.
Dvorac Celje je srednjovjekovna utvrda iz 12. stoljeća, najveća i najpoznatija u Sloveniji, a uz nju se vežu mnoge zanimljive legende i priče. Dvorac Celje naziva se i gradom grofova Celjskih, nalazi se na brdu iznad grada, točno iznad ušća rijeke Voglajne u rijeku Savinju.
Nakon povratka s dvorca, sudionici su posjetili grad Celje, prošetali Starogradskim trgom, diveći se arhitektonskom stilu Doma kulture Celje, gradske Središnje knjižnice, dok arheološka otkrića će djeca istraživati prilikom sljedećeg posjeta Celju.
U večernjim satima, učenici iz Zagreba i Velike Gorice ponovno su vlakom putovali iz Celja kako bi se vratili kući, zadovoljni, sretni što su proslavili 1. lipnja i proveli nezaboravan dan sa svojim vršnjacima iz Celja i Velenja, posjetili prekrasan grad Celje i na albanskom jeziku učili o povijesti srednjovjekovnog Celjskog dvorca.

















